
EmlékNapTár
2012. december 3-én az Országgyűlés ellenszavazat nélkül emléknappá nyilvánította április 12-ét, amely a magyarok Felvidékről való kitelepítésének kezdetének napja volt 1947-ben. Az Országgyűlés nagyrabecsülését fejezi azon magyarok előtt, akit nem tagadták meg identitásukat, melynek következtében kitelepítéssel és kényszermunkával büntették őket.
Bővebben
„Ehess, ihass, ölelhess, alhass!
A mindenséggel mérd magad”
(József Attila: Ars poetica, 1937)
Március 15-e a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja, az 1848-49-es polgári forradalom és szabadságharc nyitánya, amelynek egykori célja a Habsburg-uralom megszüntetése és a függetlenség elérése volt. 1990 óta hivatalos nemzeti ünnepünk, egyben a magyar sajtó napja, annak emlékére, hogy 1848-ban ezen a napon nyomtatták ki a magyar sajtó első szabad termékeit.
BővebbenAz Országgyűlés határozata értelmében 2015-től március 16. a magyar zászló és címer napja.
Bővebben1849 februárjának végén Vécsei Károly és Damjanich János vezérőrnagyok hadosztályaikkal felsorakoztak Törökszentmiklós és Cibakháza között. Az eredeti haditerv szerint egyszerre támadták volna meg a szolnoki, Habsburg kézen lévő hídfőt, mellyel magukra vonják a Windisch-Grätz vezette, császári fősereg figyelmét. Az elterelés ideje alatt a Henryk Dembinksy altábornagy által vezetett magyar fősereg az Eger – Gyöngyös – Hatvan - Budapest útvonalon a császári fősereg oldalába kerül. Az eredeti elképzelést azonban meghiúsította a február 26-27-ei vesztes kápolnai csata. A császári győzelem után Dembinskyt leváltották, ám a támadást mégsem fújták le.
Bővebben